Paulina Komorek Liderem Fotoniki

To, o czym opowiada, brzmi dla mnie jak czarna magia. Używa co prawda prostych słów, ale wiem, że gdyby tylko chciała, zasypałaby mnie lawiną specjalistycznych pojęć z zakresu fizyki medycznej i pokrewnych dziedzin nauki, które stanowią ogromną część jej życia. Paulina Komorek kilka tygodni temu stanęła na najwyższym szczeblu podium w konkursie „Lider Fotoniki”, współorganizowanym przez Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów. Nam opowiada o szczegółach związanych z tym wydarzeniem.


Paulina na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie studiuje fizykę medyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pochodzi z Kobyli, ale to w Raciborzu przeszła najważniejsze etapy edukacji. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące, profil matematyczno-fizyczny. Marzyła o medycynie, ale w pewnym momencie zrozumiała, że tak naprawdę warto połączyć ją z fizyką. Jak przyznaje, dziś postąpiłaby tak samo. – To obszerna dziedzina, dająca duże spektrum możliwości rozwoju. Absolwent tego kierunku może pracować np. w szpitalu przy radioterapii lub zająć się działalnością badawczą – wyjaśnia.

fotonika_06

Do konkursu „Lider Fotoniki” przystąpiła nieco spontanicznie. Wszystko zaczęło się od informacji, którą otrzymała drogą mailową od organizatorów. Celem przedsięwzięcia było wyłonienie najlepszych prac magisterskich czy licencjackich z zakresu fotoniki. Paulina objaśnia jej istotę: – To dziedzina zajmująca się zastosowaniem promieniowaniem elektromagnetycznego np. w technicy. Na uczelni skupialiśmy się jednak głównie na aspektach medycznych – informuje. Fotoniką zajęła się, jak sama mówi, przez przypadek. Szukała promotora pracy licencjackiej, znalazła wolne miejsce u kierownika Zakładu Fotoniki, a temat wydawał się na tyle ciekawy, że postanowiła zaryzykować.

fotonika_04

Konkurs odbył się po raz drugi. Rok temu uczestnikom przyszło mierzyć się z podobną formułą. Pierwszy etap opierał się na zgłoszeniu prac dyplomowych, opinii promotora, streszczeniu myśli przewodnich pracy, a także zaakcentowaniu tego, w jaki sposób dany patent można zastosować w praktyce. Do rundy finałowej zakwalifikowano cztery osoby, które miały za zadanie zaprezentować w ciągu minuty najważniejsze punkty swojej pracy oraz w dziesięciominutowym wystąpieniu w języku angielskim przekonać jury do tego, że dane rozwiązanie można z sukcesem zastosować na rynku. Ogólnopolską rywalizację wygrała właśnie Paulina. Nie kryje, że jest to dla niej olbrzymie osiągnięcie, a nagroda główna, czyli staż w firmie InPhoTech z całą pewnością otworzy przed nią wiele drzwi i będzie okazją do wejścia na prawdziwą zawodową drogę.

Pytam ją, czym, jej zdaniem, zaskarbiła sobie poparcie jury? – Myślę, że już sama tematyka mojej pracy jest niezwykle ciekawa. Dotyczy zastosowania diamentów z centrami barwnymi w biologii i w medycynie. Diamenty mogą być wykorzystane do wykrywania stanów patologicznych w organizmie, co mogłoby znacznie przyspieszyć diagnozowanie chorób, a co za tym idzie – wpłynąć na poprawę komfortu życia pacjentów – ocenia Paulina i dodaje: – Samą pracę dyplomową przygotowywałam około pół roku, później kontynuowałam badania.

Nie kryje, że pierwsze dwa i pół roku studiów to czysta teoria, ale potem młodych naukowców czekają godziny spędzone w laboratoriach, ciągłe eksperymentowanie i poszukiwanie nowych rozwiązań. Twierdzi, że największym plusem tego typu pracy jest właśnie nieprzewidywalność i pewnego rodzaju niepewność, czy to, co się robi, przyniesie jakikolwiek skutek. – Ważne aby znaleźć specjalizację. Ja na razie wciąż jej poszukuję, próbuję wielu różnych rzeczy, sprawdzam, w czym czuję się najlepiej – przyznaje moja rozmówczyni, dodając, że jest typem człowieka, który jeśli już coś zacznie i złapie bakcyla, poświęca temu sto procent uwagi.

fotonika_05

Przed nią ostatnie pół roku studiów. Zdradza, że jej praca magisterska nie będzie dotyczyć ściśle fotoniki. Za niedługo wyjeżdża na staż do Niemiec. Ma ambitne plany na dalszą przyszłość – chciałaby zrobić międzynarodowy doktorat. Marzy także o otrzymaniu grantu, który pozwoliłby na prowadzenie badań we własnym zakresie. Chciałaby skupić się na działaniach zmierzających do poprawy skuteczności diagnostyki chorób serca.