Kolejna porcja historycznych pocztówek z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w Collegium Invisibile w Warszawie i w Wiedniu. Obok pocztówek, które prezentują Rybnika sprzed kilkudziesięciu lat, umieszczamy zdjęcia – tych samych miejsc w dniu dzisiejszym. Można odnieść wrażenie, że nowoczesność nie zawsze idzie w parze z pięknem architektury. Dotyczy to zarówno budynków jak i „przestrzeni” zielonych.
Widok Ul. Jana III Sobieskiego z samego jej środka. Na pocztówce z lat międzywojennych w oczy rzuca się kostka brukowa, którą wówczas wyłożone było całe niemal centrum Rybnika – po wojnie zalane niezbyt estetycznym asfaltem. Na drugim planie – na rogu Sobieskiego i Rynku – widać budynek Jana Nogi, kupca z Rybnika. W tym budynku sklep tekstylny miał E. Aronstamm (ob. drogeria Rossmann).
Centrum miasta zawsze było wdzięcznym obiektem dla fotografów – także wówczas, gdy wykonanie zdjęcia zajmowało o wiele więcej czasu, niż teraz. Pocztówka, którą widzimy pochodzi z burzliwego okresu Powstań Śląskich i Plebiscytu. Na fotografii widać kamienicę pod adresem Rynek 1 przebudowaną w roku 1925 oraz wejście do rybnickiego ratusza. Wprawne oko dostrzeże także latarnię zawieszoną pomiędzy budynkami.
Słynny sklep Hermanna Sladkyego jest jednym z nielicznych budynków w centrum Rybnika, które nie przetrwały roku 1945. Na pocztówce z początku XX wieku widać go po prawej stronie. Ciekawostką jest fakt, że fontanna wraz z figurą św. Jana Nepomucena stała – jak widać – na wprost ul. Raciborskiej, a nie bliżej ratusza jak teraz. W miejscu sklepu Sladkyego w latach 60. XX wieku wzniesiono budynek widoczny na współczesnym zdjęciu.
Prezentujemy zdjęcie wykonane z balkonu jednej z kamienic przy rybnickim rynku. Dokładnie na tym samym balkonie stanął fotograf przygotowujący pocztówkę na początku lat 70. Zmiany na Rynku w ciągu ponad 40 lat są widoczne dla każdego. Natomiast nie każdy zauważa, że na pocztówce sprzed czterech dekad widać tylko jeden komin Elektrowni „Rybnik”. Drugiego jeszcze wówczas nie było.
Smutkiem napawa zdjęcie z września 2015 r. wykonane przez p. Jarosława Fuchsa. Dzięki Jego uprzejmości mamy też pocztówkę z lat 70. XX wieku ukazującą to samo miejsce. Mowa oczywiście o basenie w Kamieniu. Kiedyś trenowała tu piłkarska reprezentacja kraju, prowadzona przez Kazimierza Górskiego i Antoniego Piechniczka, a przez lata funkcjonowało tu także największe kąpielisko w regionie. Teraz basen od niemal 10 lat czeka na remont generalny oraz na inwestora. Jak ten obiekt wyglądał i jak wygląda? O tym możecie się Państwo przekonać sami spoglądając na fotografie. Czy potrzebny jest jakiś komentarz? Nie sądzę.
Kolejna pocztówka z okresu PRL. Kolorowe zdjęcie z końca lat 60. XX wieku przedstawia skrzyżowanie ulic Kościuszki i Chrobrego. Starsi Czytelnicy z pewnością pamiętają autobusy Jelcz 043 zwane popularnie ogórkami. Na drugim planie widzimy budynek Technikum Mechanicznego, a za nim żółtą siedzibę Międzynarodowego Klubu Prasy i Książki – tzw. MPiKu. Ciekawostka: warto porównać ilość pojazdów na ul. Kościuszki dziś i pół wieku temu.
You must be logged in to post a comment.