Maria Budny-Malczewska urodziła się w Rybniku. Wykształcenie artystyczne zdobyła w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku, później ukończyła wrocławską ASP. Mówi, że ma dwie pasje zawodowe. Pierwsza to malarstwo i rysunek, druga – praca z ludźmi, przekazywanie im swojej wiedzy o sztuce.
25 lat pracy dla rybnickiej sztuki
Od 25 lat ( po okresie wrocławskim) ponownie mieszka w Rybniku. Kilkanaście lat prowadziła Dział Sztuki w Muzeum w Rybniku, gdzie zgromadziła wielką kolekcję sztuki współczesnej artystów głównie z naszego regionu. Organizowała wiele wystaw i warsztatów. Po zakończeniu pracy w muzeum związała się z Fundacją Elektrowni Rybnik (obecnie EDF). Jest twórcą „Rybnik Art Festival” którego odbyły się dwie edycje. Współtworzy galerię w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku, prowadzi zajęcia z „arte terapii”. Brała również udział w pięciu projektach teatralno-plastycznych z seniorami i niepełnosprawnymi.
Za swoją działalność w dziedzinie krzewienia kultury i sztuki ponownie nominowana do tytułu „Człowieka roku 2016” w Rybniku w kategorii Kultura.
Poza tym wiele satysfakcji daje jej obecnie praca z młodzieżą, którą przygotowuje z rysunku i malarstwa na studia artystyczne i architekturę.
Kobiety, pejzaże i podróże
Pytana o swoją twórczość – mówi że od wielu lat maluje kobiety (najczęściej akty) oraz pejzaż. Fascynuje ją surrealizm.
Obecnie zajmuje się interpretacją pejzażu. W ostatnich latach wiele podróżowała – brała udział między innymi w programach europejskich w Portugalii i Irlandii. Odwiedziła Dubaj. Wszystkie te wyjazdy pobudziły ją do przelania przeżytych wrażeń na płótno. Jak mówi rzadko maluje w plenerze. Woli obserwować, notować, czasem fotografować zastane miejsca i sytuacje, które po powrocie maluje w pracowni. Z tych ostatnich wyjazdów powstała seria obrazów w klimacie portugalskim i irlandzkim, które pokazała w ubiegłym roku na wystawie w Bibliotece Miejskiej w Rybniku.
W dworku Malczewskich
Trudno nie zapytać Pani Marii o jej powiązania z rodziną Malczewskich. Weszła do rodziny wychodząc za jednego z potomków wielkiego mistrza Jacka. Jak się okazuje Jacek Malczewski był bratem dziadka jej teścia. Przed II wojną ojciec jej teścia, który był lotnikiem i miał własny samolot – latał z Poznania do Berlina po pączki od Bliklego. W czasie wojny brał udział w bitwie o Anglię – walczył w dywizjonie 305.
Teść rybnickiej malarki jako kilkuletni chłopiec jeździł jeszcze z matką do dworku w Lusławicach, który był częścią majątku Malczewskich. Obecnie właścicielem tego obiektu jest Krzysztof Penderecki, który utworzył w nim Europejskie Centrum Muzyki. Jest to narodowa instytucja kultury, której misją jest rozwijanie talentów muzycznych najzdolniejszych młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów.
Adam Hiltawsky
You must be logged in to post a comment.