A Ty co robisz dla Polski? Miś Kudłatek oddał krew w filmie z Raciborza

Jak za pomocą osy z plasteliny, pluszowego renifera i sztucznej krwi przekazać swoją wizję patriotyzmu? Odpowiedź na to pytanie znają Aleksandra Zygadło i Kajetan Jędrzejewski, którzy zgłosili film swojego autorstwa do konkursu #63PL, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Fundację Off Camera. Raciborzanie stanęli w szranki z ponad 130 początkującymi twórcami z całej Polski.


Konkurs odbył się przy okazji 9 edycji festiwalu Netia Off Camera. Hasło przewodnie brzmiało: „Nie słuchaj innych. Sam pokaż, czym jest patriotyzm i kim są współcześni bohaterowie”. – #63PL zaadresowano do młodzieży w wieku 16-19 lat. Organizatorom zależało przede wszystkim na dotarciu do młodych odbiorców i zachęceniu ich do pokazania w wybrany przez siebie sposób, czym jest dla nich patriotyzm – wyjaśnia Aleksandra Zygadło, która o wydarzeniu dowiedziała się od taty. Informacja była impulsem do działania. A że już wcześniej, wraz ze swoim chłopakiem Kajetanem Jędrzejewskim, próbowali swoich sił w tworzeniu krótkich amatorskich nagrań, bez wahania podjęli się także i tego wyzwania. – Ucieszyło nas to, że nie ograniczono palety technik za pomocą których może powstać filmik. Było w czym wybierać – grafika, fabuła, animacja itd. – przyznaje Kajetan i zdradza tajniki pracy nad materiałem: – Od pierwszej chwili rozumieliśmy, że najwyżej oceniane będzie niesztampowe podejście do tematu. Postawiliśmy na humor i w pewnym sensie prostotę.

DSC_0732

Ola wspomina, że ostatnią rzeczą, jaką chcieliby znaleźć w swoim filmie był patos. – Nie pomyliliśmy się zakładając, że większość prac będzie oparta właśnie na wzniosłych historiach i elementach, które w oczywisty sposób utożsamia się z patriotyzmem: powiewających na wietrze biało-czerwonych flagach, godle, słowach hymnu oraz scenach nawiązujących do naszej historii.

Kliknij aby zobaczyć film

 

W 63-sekundowym „mini dziele” młodych raciborzan występują między innymi: osa, pluszowy miś i renifer. Fabuła tego animowanego filmiku opiera się na prostej historii. Jeden z bohaterów zmierza do krwiodawstwa, na drodze napotyka jednak na kilka przeszkód. – Naszym zdaniem oddawanie krwi nobilituje, każdy kolejny litr jest nieocenioną pomocą dla rodaków. Dzięki temu można uratować czyjeś życie. W filmiku renifer ma spore trudności, aby dotrzeć do punktu docelowego. Jednym razem atakuje go osa, innym jest zdeptany przez przechodnia. Mimo to, idzie dalej, nie bacząc na kłody, które pod nogi rzuca mu los. 63 sekundy to niestety mało, aby w sposób dosłowny przekazać wszystko, co się chce. Dlatego filmik postanowiliśmy zakończyć pytaniem: A Ty co robisz dla Polski? Celem jest zaangażowanie widzów do refleksji – nie kryją twórcy z Raciborza, którzy wykorzystali klimatyczną i sentymentalną dla wielu muzykę z bajki Miś Kudłatek z 1972 roku.

DSC_0714

Nagranie powstało dzięki zastosowaniu techniki poklatkowej. Kajetan zrobił około 7000 ujęć. Prace trwało nieprzerwanie kilkanaście godzin, a największą trudnością okazała się ciągła zmiana światła, której niekorzystne efekty trzeba było korygować w programie do obróbki zdjęć. – Wszystko odbyło się w mało profesjonalnych warunkach. Prawdziwe filmy animowane wykonuje się w specjalnie do tego przeznaczonych studiach, przy stałym oświetleniu. Dla nas najważniejsza była jednak dobra zabawa. Jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego – cieszą się moi rozmówcy.

Oboje uczęszczają do I Liceum Ogólnokształcącego w Raciborzu. W najbliższej przyszłości chcieliby nadal nagrywać. Myślą o założeniu kanału na youtube.com, dzięki któremu mogliby prezentować owoce swojej pracy szerszej widowni.

Wojciech Kowalczyk