Światło Pięknych Aniołów, czyli koniec życia w mroku

Z takim rozmachem „Piękne Anioły” i ich partnerzy jeszcze nie działali. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia stowarzyszenie oddało do użytku aż siedem pokoi dla trzech rodzin.


Pierwsze dwa pokoje na święta oddane zostały w Gorzyczkach. Pani Anna i Grzegorz mają 6 dzieci. Najstarsza Justyna ma 15 lat. Najmłodszy Fabian 2 lata. Przy remoncie pracowali osadzeni Zakładu Karnego w Jastrzębiu, przy współpracy z firmą Łukasza Witaka, który nadzorował prace. Posiłki dla osadzonych zafundował OPS Gorzyce. Remont trwał prawie 4 tygodnie. Dość długo, ale trzeba było zrobić wszystko – nowe podłogi, ściany, przerobić ogrzewanie, rozdzielić jeden z pokoi na dwie części.

Słoneczne4

Koniec życia w mroku

– Największym zaskoczeniem dla nas była laurka jednego z chłopców, który napisał „…dziękuję za światło”. Do tej pory dzieci nie miały w pokoju prądu, co praktycznie uniemożliwiało im odrabianie prac domowych w godzinach wieczornych – wyjaśnia Monika Sobik, koordynatorka akcji. Rodzina otrzymała także zabawki przekazane stowarzyszeniu przez firmę Mattel. – Najmłodsze dziecko po wejściu do pokoju piszczało z radości. Fabian nie mógł oderwać oczu od kolorowych ścian, dywaników i szafek – opowiada Sobik. Przyznaje, że był to jeden z trudniejszych i kosztowniejszych remontów, jakie Piękne Anioły zorganizowały w ostatnim czasie. – Ale warto było, bo radość dzieci była ogromna – podkreśla koordynatorka akcji.

Słoneczne1

Trzy pokoje w Łukowie, dwa w Gołkowicach

Kolejne trzy pokoje oddane zostały do użytku w Łukowie koło Rydułtów. Tym razem z Pięknymi Aniołami współdziała agencja reklamowa z Rydułtów, która wzięła na siebie główny ciężar kompletnego remontu trzech pokoi dla 10-osobowej rodziny, w czym pomagała również lokalna firma budowlana Marka Miczki oraz osadzeni z Zakładu Karnego w Raciborzu. Ze względu na spory nakład finansowy akcję wspomógł jeszcze SGB Bank SA. Wszystkie pokoje powstały na specjalne zamówienie dzieci. Pracownicy agencji spędzili z dziećmi sporo czasu na rozmowach, chcąc poznać ich zainteresowania i wyobrażenia o ich nowych pokojach. – Dopracowany był każdy szczegół. Nawet szafki zostały specjalnie przygotowane i zaprojektowane przez grafika dla każdego z dzieci – wyjaśnia Sobik.

Tuż przed świętami oddano dwa kolejne pokoje, tym razem w Gołkowicach. – Siedem pokoi na święta, no takiego rozmachu w naszym rejonie nikt z nas się nie spodziewał. To wszystko jest możliwe dzięki temu, że coraz więcej firm w naszym rejonie dołącza się do akcji „Słoneczne pokoje” – podkreśla Monika Sobik.

Słoneczne2

W więzieniu również powstał pokój

Współpraca stowarzyszenia Piękne Anioły z Zakładem Karnym w Jastrzębiu zaowocowała także tym, że 6 grudnia w Mikołaja oddano do użytku w jastrzębskim więzieniu pokój widzeń z dziećmi. Miejsce, gdzie dziecko choć na chwilę będzie mogło zapomnieć o tym gdzie jest ojciec, a spędzić w pięknym pomieszczeniu kilka chwil z rodzicem.

Artur Marcisz, fot. Jagoda Barteczko