Zygmunt Łaciok – górnik, który został artystą

Zygmunt Łaciok urodził się w 1941 roku w Popielowie, mieszka i tworzy w Kokoszycach.

Od szkiców w dzienniczku…

Malarstwem i rzeźbą zajmuje się od wczesnych lat szkolnych. Swoimi szkicami w dzienniczku lektur, gdzie obrazował we własnej interpretacji fragmenty przeczytanego tekstu, zachwycił bliskich, nauczycieli, a w końcu również jury konkursu plastycznego. Od tamtej chwili rozpoczęła się jego świadoma artystyczna droga.

… przez znajomość z rzeźbiarzem…

Kolejnym ważnym doświadczeniem a zarazem impulsem do tworzenia i zdobywania nowych doświadczeń była znajomość z okolicznym rzeźbiarzem, do którego wstępował wracając ze szkoły. Tam z kolegami dokonywał wstępnej obróbki wielkich drewnianych kloców – które delikatnie obciosywali z odpowiednim marginesem wzdłuż zaznaczonej ołówkiem linii.

… po ukochane motywy

To doświadczenie było kolejnym przełomem w jego życiu. Wtedy to złapał bakcyla do rzeźby i pozostaje pod jego wpływem do dzisiaj. Pan Zygmunt jest absolwentem Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Jego twórczość oscyluje wokół tematu górnictwa ( były pracownik kopalni), pejzażu, kobiety i aktu.

Od 1984 roku jest członkiem grupy artystycznej KONAR w Rydułtowach. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.

Po zakończeniu pracy zawodowej przez kilkadziesiąt lat mieszkał w okolicy Dortmundu w Niemczech, gdzie również tworzył i wystawiał swoje prace. Od kilku lat znowu mieszka w Polsce i dalej pozostaje czynnym artystą z wieloma planami na przyszłość.

Adam Hiltawsky